Arkadiusz Wiśniewski

i

Autor: Arkadiusz Wiśniewski

Wybory 2024

Wyniki wyborów 2024. Arkadiusz Wiśniewski w Opolu wygrał w pierwszej turze

Arkadiusz Wiśniewski wygrał w pierwszej turze wybory w Opolu. To ostateczne oficjalne wyniki wyborów PKW. W niedzielnych wyborach urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zdobył tyle głosów, że ma zagwarantowaną trzecią kadencję już w pierwszej turze.

Oficjalne wyniki wyborów w Opolu

Mamy oficjalne wyniki wyborów w Opolu. 

Nie będzie drugiej tury wyborów w Opolu. Prezydentem na kolejną kadencję zostanie Arkadiusz Wiśniewski, który zdobył oficjalnie 75,47 proc. poparcia. 

Michał Nowak z PiS zdobył 17,29 proc.

Ryszard Skawiński z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobył 7,24 proc.

Sukces Arkadiusza Wiśniewskiego jest ewidentny, jednak jego stronnictwo straciło większość w radzie miasta. 

Jak przekazał w poniedziałek PAP Rafał Tkacz, dyrektor delegatury KBW w Opolu, znany jest już podział mandatów w Radzie Miasta Opole. KWW Arkadiusz Wiśniewskiego (z którego list startowali także przedstawiciele Nowej Lewicy) będzie miało 11 radnych w 25 osobowej radzie. KWW Platformy Obywatelskiej zdobył 10 mandatów, a KWW PiS - 4 miejsca w radzie.

W zakończonej kadencji liczący 14 radnych klub Arkadiusza Wiśniewskiego miał samodzielną większość. Platforma Obywatelska miała 6 radnych, a PiS 5.

Najśmieszniejsze plakaty wyborcze

Wyniki wyborów exit poll

Studenci Uniwersytetu Opolskiego wspólnie z regionalną rozgłośnią publicznego radia przygotowali badania exit poll obejmujące wyniki wyborów samorządowych w stolicy regionu.

Według badania urzędujący prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który startował z własnego komitetu przy poparciu Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy, zdobył 82,13 procent głosów, co zapewniłoby mu wygraną w pierwszej turze i trzecią kadencję na tym stanowisku.

Reprezentujący KWW Prawa i Sprawiedliwości Michał Nowak otrzymał 10,42 procent głosów, a Ryszard Skawiński z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,45 procenta.

Jeżeli chodzi o wyniki do liczącej 25 miejsc Rady Miasta Opole, to KWW Arkadiusza Wiśniewskiego, z którego list startowali także reprezentanci Nowej Lewicy, otrzymał 40,64 procent głosów, przed Koalicją Obywatelską (37,48 proc.), Prawem i Sprawiedliwością (10,59 proc.), Konfederacją (5,76 proc.) oraz Trzecią Drogą (5,53 proc.).

Taki wynik może dać komitetowi Arkadiusza Wiśniewskiego aż 14 mandatów w Radzie Miasta, co oznaczałoby, że podobnie jak w mijającej kadencji klub radnych związanych z prezydentem będzie miał samodzielną większość. PAP