Ot mewa

i

Autor: papazachariasa/Pixabay Mewa

Czy w Opolu żyją mewy? Poszukają ich przyrodnicy

2021-11-19 12:05

"W Opolu nie ma mew, są rybitwy!" - z takim stwierdzeniem często spotykają się opolscy przyrodnicy i amatorzy ornitologii. Dlatego po raz kolejny zabiorą mieszkańców na wycieczkę i udowodnią, że mewy w Opolu są! I to sporo. Ale gdzie ich szukać?

Śmieszki, siwe i białogłowe. To gatunki mew, które mieszkają w Opolu. Wbrew powszechnym twierdzeniom, nie są to rybitwy. Opolanie będą mogli to sprawdzić już w sobotę podczas Dnia Mew na spacerze z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym.

- Chcemy obalić dość powszechny niestety mit, że mewy występują wyłącznie nad morzem. Tymczasem w Opolu też możemy je spotkać. Nie spotkamy jednak teraz żadnej rybitwy w mieście. Mewy przyleciały do nas na przykład z Litwy, Rosji, ale także z północy Polski - tłumaczy Łukasz Berlik z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Dzień mew w Opolu. Obserwacje nad Odrą

Do spaceru z przyrodnikami warto się przygotować. Dobrze mieć ze sobą lornetkę, a jeszcze lepiej aparat z dobrym zoomem. Dzięki temu będzie można poznać... historię takiej mewy. Jak? Otóż większość ma na nóżkach obrączki, na których zapisany jest jej indywidualny numer. Można go sprawdzić w specjalnej bazie.

- Chcemy zwrócić uwagę na to, że niektóre osobniki są oznakowane, że warto takie obrączki odczytywać żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego o tych ptakach - skąd pochodzą, gdzie zostały zaobrączkowane, gdzie zimowały, jak długo żyją, a mogą żyć nawet 30 lat - dodaje Łukasz Berlik.

Zbiórka w sobotę, 20 listopada, przy zielonym moście na Bolko o godz 10:00.

Dom z papieru - którym bohaterem jesteś?

Pytanie 1 z 11
Najważniejsze w życiu są dla mnie...

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 18.11 (Goście: Michał Kamiński - Wicemarszałek Senatu oraz prof. Anotoni Dudek - politolog, historyk UKSW) Sedno: Henryk Kowalczyk