Wizualizacja stadionu opolskiego

i

Autor: UM Opole/Czas na Opole Wizualizacja stadionu opolskiego

Nowy stadion w Opolu. Utrzymanie będzie sporo kosztować

2021-12-15 13:21

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą nowego stadionu dla Odry Opole. Powstanie on za 3 lata. Pierwsze prace mają ruszyć już na początku przeszłego roku. Obiekt ma być wielofunkcyjny, ale też drogi w utrzymaniu. Skąd ratusz weźmie na to pieniądze?

Stało się - jest umowa na budowę stadionu w Opolu. Już po świętach firma, która go wybuduje wejdzie na plac budowy a po nowym roku do akcji wkroczą budowlańcy. O ile pogoda nie pokrzyżuje im oczywiście  planów. Skończyć mają dokładnie za 36 miesięcy. Wykonawca przekonuje jednak, że uda się oddać stadion nawet przed czasem.

- Z początkiem roku ruszą prace przygotowawcze - ogrodzenie i obrandowanie terenu budowy. Kolejne są roboty fundamentowe. Będziemy starać się jak najszybciej wybudować ten obiekt, będziemy dążyli do jego prefabrykacji. Kolejnym etapem będzie jego zadaszenie i przybranie formy obiektu poprzez elewację - mówi Klaudia Wiącek, kierownik kontraktu, Mirbud S.A.

Nowy stadion Odry Opole - jak będzie wyglądał?

Stadion Opolski - bo taką nazwę roboczą mu nadano pomieści 11 600 kibiców. Będzie tam loża VIP, biura do wynajęcia, miejsce na gastronomię i oczywiście zaplecze dla piłkarzy i technicznych. Obok stadionu powstanie parking, tereny zielone i boiska treningowe. Elewacja będzie zrobiona ze specjalnej membrany elastycznej, która swoim wyglądem przypomina nieco dach opolskiego amfiteatru. Chociaż projektanci twierdzą, że nie inspirowali się tym słynnym budynkiem.

Nowy stadion Odry Opole - droga inwestycja

Budowa stadionu piłkarskiego nie jest tanią sprawą. Na kontrakcie widnieje kwota przekraczająca 200 milionów złotych. Jednak ze względu na to, że inwestorem jest miejska spółka, czyli Zakład Komunalny, kwota ta realnie wyniesie nieco ponad 150 milionów. Spółka jest zwolniona z podatku.

To jednak początek wydatków ratusza. Stadion po wybudowaniu trzeba jeszcze utrzymać. Ma to kosztować nawet 2 miliony złotych rocznie. Jednak obiekt ma sam siebie po części utrzymywać.

- Stadion to są po części komercyjne obiekty biurowe do wynajęcia, Miejmy nadzieję, że tu także znajdą siedzibę różnego rodzaju i przedsiębiorstwa czy instytucje związane ze sportem. Mogą się tu odbywać wydarzenia kulturalne - mniejsze lub większe w jego wnętrzu. Na płycie murawy na razie nie przewidujemy żadnych wydarzeń, bo to wymaga jej osłonięcia - mówi Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego.

Nowy stadion Odry Opole - Aquapark na Oleskiej

Smutne wieści dla sentymentalnych kibiców Odry. Po wybudowaniu stadionu przy Północnej obiekt na Oleskiej trzeba będzie zburzyć. W tym miejscu ma powstać w przyszłości aquapark. Na razie trwają rozmowy z projektantami.

Stadion miejski w Opolu przy ulicy Oleskiej 51 powstał w 1945 roku, czyli w tym samym czasie co sam klub. Trybuna, z której możemy teraz oglądać mecze przeszła gruntowną modernizację w 2002 roku. Naprzeciwko miała powstać bliźniacza trybuna, jednak projekt nigdy nie został zrealizowany. Ostatnia zmiana na stadionie to nowe oświetlenie sprzed 4 lat. Trzeba było je wymienić by spełniała wymogi Fortuna 1 ligi.

QUIZ. Historia mistrzostw świata w szachach

Pytanie 1 z 12
8. Kto był nieoficjalnym mistrzem świata w okresie rozbratu Stowarzyszenia Arcymistrzów z federacją FIDE (od roku 1993)?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 15.12 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica oraz Radosław Fogiel - PiS) Sedno Sprawy: prof. Krzyztof Pyrć