Samolot dromader prowadzi opryski

i

Autor: Domin SE

Wiadomości

Samoloty będą rozpylać środki chemiczne. Są ostrzeżenia dla mieszkańców

2025-05-04 12:44

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach informuje o planowanych opryskach lasów. Zabiegi mają na celu ograniczenie populacji chrabąszczy i będą prowadzone w rejonie Kluczborka, Brzegu i Rudzińca na obszarze ponad tysiąca hektarów. Sprawdź szczegóły!

Opryski lasów: Alarm dla mieszkańców Kluczborka, Brzegu i Rudzińca

W najbliższych dniach, mieszkańcy województwa opolskiego, a szczególnie okolic Kluczborka, Brzegu i Rudzińca, powinni zachować ostrożność. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP) planuje przeprowadzić opryski lasów, mające na celu ograniczenie populacji chrabąszczy. Zabiegi zostaną wykonane na obszarze przekraczającym tysiąc hektarów.

Gdzie i kiedy odbędą się opryski?

Jak poinformowała RDLP w Katowicach, opryski będą prowadzone na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja na terenie nadleśnictw Brzeg, Kluczbork i Rudziniec. Obejmą one obszar ponad tysiąca hektarów lasu w województwie opolskim. Do oprysku zostanie wykorzystany samolot Dromader oraz preparat Mospilan.

Dlaczego opryski są konieczne?

Celem oprysków jest ograniczenie populacji chrabąszczy żyjących w lasach. Owady te mogą w poważnym stopniu niszczyć drzewostan, zwłaszcza ten osłabiony deficytem wody. Preparat Mospilan działa na owady kontaktowo i żołądkowo, przenikając do roślin przez liście i korzenie.

Czy preparat mospilan jest bezpieczny dla ludzi?

Ogólnie rzecz biorąc, Mospilan uznawany jest za środek o stosunkowo niskiej toksyczności dla ludzi, szczególnie w porównaniu do starszych insektycydów. Niemniej jednak należy unikać bezpośredniego kontaktu z tym preperatem.

1. Zasady bezpieczeństwa przy stosowaniuZawsze należy przestrzegać zaleceń z etykiety produktu.Stosować odzież ochronną, rękawice i maskę ochronną, szczególnie przy oprysku.Nie spożywać posiłków ani nie palić papierosów w trakcie pracy z preparatem.Po zakończeniu pracy należy umyć ręce i twarz wodą z mydłem.

2. Działanie toksykologiczneAcetamipryd ma umiarkowaną toksyczność przy połknięciu, ale może powodować podrażnienie skóry i oczu.W przypadku dłuższej ekspozycji, w szczególności w warunkach przemysłowych lub przy braku odpowiednich środków ochrony, mogą wystąpić objawy neurologiczne (np. bóle głowy, zawroty).

3. ZatrucieW przypadku podejrzenia zatrucia (np. przez przypadkowe spożycie), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i pokazać etykietę preparatu.

4. Resztki w żywnościJeśli Mospilan jest stosowany zgodnie z zaleceniami, resztki substancji w plonach nie powinny przekraczać dopuszczalnych norm i są bezpieczne dla konsumenta.Obowiązuje okres karencji (czas od oprysku do zbioru), który należy ściśle przestrzegać.

Lasy Państwowe uspokajają, że runo leśne z terenów objętych opryskiem można zbierać już 14 dni po zabiegu. Zgodnie z etykietą preparatu, nie ma okresu prewencji dla ludzi i zwierząt, co oznacza, że nie ma zakazu wchodzenia na teren, na którym zastosowano Mospilan.

Wyjątkowe grzyby w polskich lasach kosztują fortunę

Zobacz

Jak zostaniesz poinformowany o opryskach?

Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie lasów, na terenie których prowadzone będą zabiegi chemiczne, zostaną zawiadomieni o terminach i sposobach wykonania zabiegu za pomocą ogłoszeń. Powierzchnie przeznaczone do oprysku będą oznaczone specjalnymi tablicami.

Pamiętaj, aby śledzić lokalne ogłoszenia i komunikaty, aby być na bieżąco z terminami i miejscami przeprowadzanych oprysków.

Opole Radio ESKA Google News
Czy rozpoznasz drzewo po liściu?
Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe pytanie: na jakim drzewie rosną takie liście?
dąb